

| Parameter | Value |
|---|---|
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Number of Pins | 5 |
| Packaging | Reel |
| RoHS | Compliant |
| Contact Plating | Tin |
| Min Input Voltage | 2.5 V |
| Output Current | 800 mA |
| Output Voltage | 600 mV |
| Operating Supply Voltage | 5.5 V |
| Output Type | Adjustable |
| Max Output Current | 800 mA |
| Quiescent Current | 1 µA |
| Synchronous Rectifier | Yes |
| Output Configuration | Positive |
| Topology | Buck |
| Switching Frequency | 1.1 MHz |
| Max Input Voltage | 5.5 V |
| Number of Outputs | 1 |
| Efficiency | 95 % |
| Min Output Voltage | 600 mV |
| Max Output Voltage | 5.5 V |
Stock: 194
Distributors
pcbx
Unit Price$0.88229
Ext.Price$0.88229
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.88229 | $0.88229 |
| 10 | $0.55400 | $5.54000 |
| 25 | $0.47790 | $11.94750 |
| 50 | $0.42303 | $21.15150 |
| 100 | $0.37446 | $37.44600 |
| 300 | $0.33426 | $100.27800 |
| 500 | $0.29837 | $149.18500 |
| 1000 | $0.27016 | $270.16000 |
| 3000 | $0.24366 | $730.98000 |
| 5000 | $0.23083 | $1154.15000 |
